ABD'den, İsveç, Avusturya ve Brezilya'ya 36 adet UH-60M helikopter satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, İsveç, Avusturya ve Brezilya’ya 36 adet UH-60M helikopter satışı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı İsveç, Avusturya ve Brezilya’ya toplam 36 adet UH-60M Black Hawk helikopterinin yabancı askeri satışını onayladığını duyurdu.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın (DSCA) açıklamalarına göre bu üç ülkenin her biri Sikorsky üretimi helikopterlerden toplam 2.9 milyar dolar değerinde 12 adet talep etti.

NATO üyesi olmayan Avusturya, talep edilen bir dizi ek parça ve aksam nedeniyle 1.05 milyar dolarla üç ülke arasında en yüksek tahmini sipariş maliyetine sahip ülke oldu.

Avusturya, helikopterlerin yanı sıra 26 adet T700-GE-701D motoru, 15 adet AN/AAR-57 karşı füze uyarı sistemi ve 30 adet ataletsel navigasyonlu gömülü küresel konumlandırma sistemi satın alacak.

Listede ayrıca radar uyarı alıcıları, lazer tespit setleri ve lazer işaretleyicili elektro-optik ve kızılötesi sistemler de yer aldı.

İsveç’in Talebi

İsveç bu sipariş ile 2012’de satın aldığı 15 adet ABD yapımı Black Hawk filosunu güçlendirecek.

Avusturya gibi İsveç de pakete 30 adet T700-GE-701D motoru (altı yedek dahil) ve 17 adet AN/AAR-57 ortak füze uyarı sistemi dahil etti.

Ayrıca radar uyarı alıcıları, lazer tespit setleri ve geliştirilmiş balistik zırh koruma sistemleri de istiyor.

‘Daha Fazla Birlikte Çalışabilirlik’

Brezilya’nın siparişi ise; 950 milyon dolarlık Black Hawk siparişi 450 milyon dolarlık ana savunma ekipmanı ve 500 milyon dolara kadar diğer ekipman ve hizmetleri içeriyor.

Brezilya, İsveç ve Avusturya’dan 10 adet daha fazla yedek motor talep etti. Brezilya ayrıca atalet navigasyonlu 28 adet EAGLE-M gömülü küresel konumlandırma sistemi ve 24 adet AN/ARC-231A telsiz sistemi teslim alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close