ABD'den Hollanda'ya Hellfire füze satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Hollanda’ya Hellfire füze satışı

Abone Ol 

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Hollanda’ya Hellfire havadan karaya füzelerinin satışını onayladığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, Lockheed Martin Missile’in tek yüklenici olduğu 150 milyon dolarlık potansiyel anlaşmanın ABD Senatosu onayına gönderildiğini açıkladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre satış; 386 adet AGM-114R2 Hellfire havadan karaya füze, kalite güvence test hizmetleri ve teknik ve lojistik destek içerecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında; “Önerilen satış Hollanda’nın anavatan savunmasını güçlendirme ve bölgesel tehditleri caydırma kabiliyetini arttıracaktır. Bu da askeri kabiliyetlerin güncellenmesi hedefine katkıda bulunurken ABD ve diğer müttefiklerle birlikte çalışabilirliği daha da arttıracaktır. Hollanda bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine kazandırmakta zorluk çekmeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

AGM-114R2 çok amaçlı bir harp başlığına, 11 kilometre menzile ve yarı aktif bir lazer güdüm başlığına sahiptir. Hem helikopterlerden hem de insansız hava araçlarından fırlatılabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close