ABD’den hipersonik nükleer füze denemesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den hipersonik nükleer füze denemesi

Abone Ol 

ABD’den dünyada halihazırda süren gerilimleri artıracak bir adım geldi. ABD ordusu hipersonik nükleer füze denemesi gerçekleştirdi.

Çin ve Rusya’nın artan askeri tehditleri ve ABD’nin buna verebileceği karşılık tüm dünyada nükleer gerginlik korkusunu artırıyor. ABD son hamlesiyle bu korkuyu daha artırdı. ABD ordusu hipersonik nükleer füze denemesi gerçekleştirdi.

Askeri yetkililer, denemenin amacının “ABD’nin nükleer kuvvetlerinin hazır olduğunu” göstermek ve 3. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi tehdidinin arttığı bir ortamda “ülkenin nükleer caydırıcılığına güven” sağlamak olduğunu söyledi.

Denemede silahsız bir Minuteman III kıtalararası balistik füzesi Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldı.

Silah saatte 15 bin milin üzerinde bir hızla 4 bin milden fazla yol kat ederek Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki Marshall Adaları’nda bulunan test alanına ulaştı.

Air Force Technology’nin haberine göre füze, fırlatıldıktan sonra sadece 30 dakika içinde dünya üzerindeki herhangi bir hedefe ulaşma kapasitesine sahip.

Moskova, Kaliforniya’dan yaklaşık 9500 km, Pekin ise yaklaşık 9650 km uzaklıkta yer alıyor. Bu da füzenin ABD’nin iki ülkeden birinin başkentine yarım saat içinde nükleer saldırı başlatabilecek olması anlamına geliyor.

Kaynak: CNN

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close