ABD'den, HIMARS üretimi için Lockheed Martin ile yeni sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, HIMARS üretimi için Lockheed Martin ile yeni sözleşme

Abone Ol 

ABD Ordusu ve ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Lockheed Martin, HIMARS füze sistemleri ve ilgili ekipmanın üretimi için 615 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin tarafından verilen bilgilere göre sözleşme kapsamında üretilecek olan sistemler, ABD Ordusu’nun ve ABD’den onay alan uluslararası müşteri gereksinimlerinin karşılanmasına için kullanılacak.

Lockheed Martin Missiles ve Fire Control Başkan Yardımcısı Jay Price sözleşme ile ilgili yaptığı açıklamada; “Üretim kapasitesini artırmak ve savaşta kendini kanıtlanmış sistemimize yönelik acil ihtiyacı karşılamak amacı ile müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözleşme 4,79 Milyar dolar değerinde

2023 başında Lockheed Martin, iki parti GMLRS ve ilgili ekipmanının üretimi için ABD ordusu ile 4,79 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

GMLRS, Genişletilmiş Menzilli (ER) savaş başlığıyla 150 kilometre (uzaklığa kadar hedefleri vurabilen iki ana HIMARS mühimmatından biridir.

Sözleşmenin ayrıntılarına göre, teslimat minimum 113 kilometre menzile sahip çok sayıda GMLRS üretimini kapsıyor.

Üretici firma olan Lockheed Martin başkan yardımcısı Paula Hartley sözleşme ile ilgili yaptığı açıklamada; “HIMARS ve GMLRS gibi ürünlerimize yönelik artan talep, oyunun kurallarını değiştiren bu yeteneklerin müşterilerimiz üzerinde yarattığı önemli etkiyi ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close