ABD'den Fas'a Javelin füze satışına için onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Fas’a Javelin füze satışına için onay

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fas Hükümeti’ne tahmini değeri 260 milyon dolar bir sözleşme karşılığında Javelin Füzeleri ve ilgili ekipmanların satışını onayladı.

Pentagon Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından verilen bilgilere göre; ilgili satış ABD Kongresi’ne resmen bildirildi ve Fas’ın savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesindeki önemini vurgulandı.

Defence Post’un haberine göre Fas’ın talebi 612 adet Javelin FGM-148F füzesi ile birlikte 200 adet Javelin fırlatma ünitesi ve bir dizi destekleyici ekipman ve hizmeti içeriyor.

Pentagon Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada; “Javelin füzelerinin tedariki, Fas’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kabiliyetini arttıracak ve savunma ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılayacaktır. Satış kapsamındaki ekipman ve desteğin, bölgedeki mevcut askeri dengeyi bozmadan Fas’ın silahlı kuvvetlerine sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi bekleniyor.” ifadeleri kullanıldı.

Javelin Füzesi

Javelin füzesi, personel tarafından taşınabilen, lazer güdümlü, sahip olduğu savaş başlığı çarpma tetikli yüksek ısı yayan patlayıcı içerir.

Personelin taşıdığı fırlatıcı tüp sayesinde lazerli elektronik işaretleme kullanılarak hedefe kilitlenen füze, fırlat-unut diye tabir edilen özelliğe sahip bir anti-tank füzesidir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close