ABD, Yunanistan'a yaptırım uygulanmayacağını söyledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Yunanistan’a yaptırım uygulanmayacağını söyledi

Abone Ol 

 Yunanistan’a, Rusya’dan satın aldığı S-300 hava savunma sistemi nedeniyle ABD tarafından yaptırım uygulanmayacak. Bu bilgi ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlandı.

ABD, satın alınan S-300’ün Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarına Karşı Mücadele Yasası (CAATSA, Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) kapsamına girmediğini onayladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, S-300’ün satın alınmasının 1990’larda gerçekleştiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, CAATSA’nın 2 Ağustos 2017’de veya sonrasında yapılan önemli silah alımlarına yaptırım uyguladığını söyledi. Sözcü yaptığı açıklamada, ABD’nin NATO müttefiklerini birlikte çalışabilirliklerini sağlamaya teşvik etmeye kararlı olduğunu da söyledi.

Son birkaç gün içinde Türk Ordusu, F-16 jetlerinin Yunan Hava Kuvvetleri tarafından radarla kilitlendiğini belirtti. İlk kez bir NATO görevi çerçevesinde bir uçuş sırasında, ikinci kez birkaç F-16, S-300 tarafından radarla kilitlendi. Her iki olay da sadece iki gün arayla meydana geldi.

Ancak ABD, Türk Ordusu’nun belirttiği durumdan rahatsız oldu ve bu konuda Türkiye’yi desteklemedi. Ancak ABD Yunanistan’a da destek vermedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, iddialardan haberdar olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Türkiye’ye her iki ülkenin de özellikle NATO müttefiki oldukları için bölgede barış için çalışması gerektiğini hatırlattı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü sözlerinin bir kısmında, “Tüm tarafları gerilimi daha da tırmandırabilecek söylem ve eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close