ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan boğazını geçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan boğazını geçti

Abone Ol 

Bir ABD destroyeri ve bir Kanada firkateyni  Tayvan Boğazı’ndan geçti.

Pekin, hem Tayvan’ı hem de adayı Çin anakarasından ayıran boğazı kritik nakliye kanallarından biri olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in boğazın ve karasularının kendisine ait olduğu iddialarını boşa çıkarmak ve Tayvan Boğazı’ndan geçen gemiler için “seyir özgürlüğü” olduğunu ispatlamak için sık aralıklarla buradan geçiş yapmaya çalışıyor.

Çin ve Tayvan arasından gerilimin son dönemde artması ile birlikte, boğazdan geçişte büyük oranda daha büyük sorun teşkil etmeye başladı. Bu gerilimin ortasında; Arleigh Burke sınıfı bir destroyer olan USS Higgins, Kanada Kraliyet Donanması’nın Halifax sınıfı fırkateyn işbirliği içinde Tayvan Boğazı geçişi gerçekleştirdi.

ABD Donanması’nın Yedinci Filosu söz konusu geçiş hakkında; “Gemiler, herhangi bir kıyı devletinin karasularına girmeden boğazdaki bir koridordan geçti. Bu durum uluslararası hukuka uygundur” açıklamasında bulundu.

Çin’in Doğu Komutanlığı ise son geçişi “kamuihlali” olarak nitelendirdi.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV’ye konuşan Albay Shi Yi ise; “Birliklerimiz her zaman yüksek teyakkuzda, bu tür provokasyon ve tehditlere kararlılıkla karşı çıkıyor. Krarlı bir şekilde ulusal egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

İngiliz, Kanadalı, Fransız ve Avustralyalı savaş gemilerinin son yıllarda Tayvan Boğazı’ndan geçiş yapması Pekin’in yüksen tondan tepkilerine yol açıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close