ABD ve Fransa’dan BMGK’de reform taahhüdü - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD ve Fransa’dan BMGK’de reform taahhüdü

Abone Ol 

ABD lideri Biden ile Fransa lideri Macron, Afrika ülkeleri gibi BMGK’de yeterince temsil edilmeyen ülkeler için konseyde reform yapacaklarını bildirdi.

Fransa başkenti Paris’te resmi temaslarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Afrika ülkeleri gibi yeterince temsil edilmeyen bölgelerin dahil edildiği reform taahhüdünde bulundu.

Ziyaretin ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, liderler, BMGK’de, Afrika devletleri dahil olmak üzere yeterince temsil edilmeyen bölgelerin varlığını artırmak amacıyla konseyin genişletilmesi konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

BMGK’de reform taahhüdünde bulunan liderler, konseyin daimi ve daimi olmayan kategorilerinin genişletilmesinin mümkün olduğuna inandıklarını belirtti.

UKRAYNA VE GAZZE KONUSUNA AYNI BAKIŞ

Macron ve Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını “güçlü şekilde” kınayarak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunmasına destek vermeyi sürdüreceklerini yineledi.

Liderler ayrıca özellikle İran, Kuzey Kore ve Çin’den Rusya’ya silah sevkiyatına ilişkin “derin endişelerini” dile getirdi. Ortadoğu’da gerilimi azaltmak ve bölgesel çatışmayı önlemek için ortak çabaları sürdürme taahhüdünde bulunan liderler, Hamas’ın elindeki esirlerin “derhal ve koşulsuz” salıverilmesini istedi.

Macron ve Biden ayrıca Gazze’deki insani krizi önlemek için hayati yardımların tüm sivillere ulaştırılmasını isteyerek, İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözümün “uzun süreli barışın tek yolu” olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra liderler İran’ın Rusya’ya sağladığı desteğin, bölgeyi istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin ve nükleer gerilimi tırmandırmasının önüne geçmek için bu ülkeye baskıyı artırma taahhüdünde bulundu.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close