ABD ve Finlandiya'dan savunma işbirliği anlaşması: "ABD asker konuşlandırabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Finlandiya’dan savunma işbirliği anlaşması: “ABD asker konuşlandırabilir”

Abone Ol 

Geçen haftalarda NATO’ya katılan Finlandiya’nın Amerika Birleşik Devletleri’yle yeni bir Savunma İşbirliği Anlaşması için müzakereler yürüttüğü açıklandı.

Müzakerelerde Finlandiya tarafının temsilciliğini yapan Fin diplomat Mikael Antell, Helsingin Sanomat’a verdiği röportajda yeni işbirliği anlaşması kapsamında ABD askerlerinin ülkeye konuşlanabileceğini söyledi.

ABD yardımıyla ülkenin caydırıcılığını ve savunma kabiliyeti artırmayı hedeflediklerini belirten Antell, “Anlaşma tüm güvenlik durumlarında ve kısa süre içinde ABD’yle pürüzsüz işbirliğini mümkün kılıyor” ifadelerini kullandı.

Fin diplomat yeni anlaşmayla birlikte ABD askerlerinin Finlandiya’ya girişi ve burda kalmasının mümkün olacağını söyledi. Antell ayrıca Pentagon’un sağlayacağı fonlarla olası altyapı yatırımlarının da gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Finlandiya’ya yapılacak yatırımlar konusunda belirli projeler hakkında konuşmak için erken olduğunu söyleyen Antell, projelerden birinin F-35 savaş uçakları için kurulacak bakım merkezi olabileceğini ifade etti.

Fin diplomat ABD’nin ülkede kalıcı olmak istemediğini ancak Washington’ın rotasyon prensibine dayalı şekilde faaliyet gösterme niyeti olduğunu söyledi. Bu durum, ABD askerlerinin belirli bir süre ve görevle ülkeye gelip, ardından ayrılması anlamına geliyor.

Gazete, Finlandiya ve ABD’nin resmi seviyede müzakerelere gelecek yıl başlayacağını yazdı. Bu görüşmeler öncesinde hazırlanacak taslağın parlamentoda tartışılması bekleniyor.

ABD yönetiminin Danimarka ve İsveç’le de benzer anlaşmalar yapmak için çalıştığı biliniyor.

Kaynak: Independent, M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close