ABD ve Estonya, Baltıklar'daki NATO varlığını artıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Estonya, Baltıklar’daki NATO varlığını artıracak

Abone Ol 

Estonya Savunma Bakanlığı, ABD’nin NATO’nun Baltık bölgesindeki varlığını desteklemek için Estonya’ya ek rotasyonel kuvvetler göndereceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından Madrid Zirvesi’nde duyurulan plan doğrultusunda, ABD ve Estonya’nın Baltık Devletleri genelinde devam eden bir dizi rotasyon kapsamında askeri varlık artırılacak. 

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, “Bu karar, ABD’nin bölgemizin güvenliğine uzun süredir devam eden bağlılığını gösterdi ve NATO’nun duruşunu büyük ölçüde güçlendirecek.” açıklamasında bulundu.

Birlikte Çalışabilirliği Geliştirmek

Estonya Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; ABD ve Estonya Savunma Kuvvetleri NATO’nun çerçevesini desteklemek için bölünmüş bir yapı oluşturacak.

Ülkeler daha sonra ise ABD Warfighter programının bir parçası olarak bölgede bir dizi tatbikat gerçekleştirecek. Estonya’nın bölgedeki silah sistemleri yığınağının da artırılması hedefleniyor. 

Bu ayın başlarında Estonya, ABD’den altı HIMARS roket sistemi tedarik etmek için 200 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close