ABD, Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketini duyurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketini duyurdu

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna’ya yönelik 200 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketini duyurmasıyla Washington’un Kiev’e sağladığı yardımın değeri 43,9 milyar dolara ulaştı.

Austin, Brüksel’deki NATO karargahında yaptığı açıklamada, yeni yardım paketinde hava savunma mühimmatı, toplar, füze mühimmatı, tanksavar silahları ve Rus insansız hava araçlarına karşı kullanılacak ekipmanların yer aldığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı, “Şüphesiz ABD ne kadar uzun sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında yer alacak” dedi. Hamas ile İsrail arasındaki gerilimin artmasının ardından Washington’daki iç siyasi belirsizliğin yanı sıra ABD askeri yardımının geleceğine ilişkin endişeler de arttı.

Austin, başkanlığını ABD’nin yaptığı ve Rusya’ya karşı mücadelesinde Kiev’i desteklemek isteyen dünyanın dört bir yanından yaklaşık 50 ülkenin yer aldığı Ukrayna Savunması Temas Grubu toplantısında konuştu. Toplantıya Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de katılım sağladı.

Austin, grubun görevlerinin önümüzdeki aylarda Ukrayna’nın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak ve ‘Ukrayna’nın savaş yeteneklerini geliştirmeye devam etmek’ olduğunu belirtti.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close