ABD Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS füze sistemleri göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ukrayna’ya uzun menzilli ATACMS füze sistemleri göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

ABD’li güvenlik kaynakları, Başkan Joe Biden yönetiminin Ukrayna’ya uzun menzilli ATACMS füze sistemleri gönderme ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

ABD’li Cumhuriyetçi senatör James E. Risch Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, bazı ABD’li milletvekillerinin Kiev’e ihtiyacı olan tüm silahları sağlaması için Biden yönetimine baskı yapmaya devam ettiğini belirtti.

ABD güvenlik kaynakları da Amerika’nın Sesi’ne yaptıkları değerlendirmede, ABD yapımı ATACMS füzelerinin Ukrayna’yı Moskova’nın topyekun işgalinden korumak için etkili bir silah olacağını belirttiler.

senatör James E. Risch yaptığı değerlendirmede; “Ukrayna’ya bu füzelerin gönderilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. İster F-16 savaş uçakları ister ATACMS füzeleri olsun, sahip olduğumuz diğer tüm silahlar Ukraynalıların kullanımına sunulmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Biden yönetimi daha önce, Ukrayna’nın ısrarlı taleplerine rağmen Kiev’in Rusya topraklarının derinliklerine saldırma ihtimaline karşı Kiev’e uzun menzilli silahlar göndermeyeceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta da Wall Street Journal, ABD hükümetinin uzun menzilli ATACMS füzelerini Ukrayna’ya göndermeye yakın olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close