ABD, Ukrayna için Raytheon'a NASAMS hava savunma sistemleri siparişi verdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna için Raytheon’a NASAMS hava savunma sistemleri siparişi verdi

Abone Ol 

ABD Ordusu, Ukrayna için altı adet Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS) üretmesi için Raytheon Missiles and Defense ile 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

ABD Ordusu tarafından verilen bilgilere göre sözleşme, Washington’un Kiev’in Rus güçlerine karşı saldırılarını desteklemeye yönelik beşinci yardım paketinini bir parçası olarak gerçekleşti.

ABD Ordusuna göre, sözleşme ile talep edilen NASAMS’ların olağan 24 aylık üretim zaman çizelgesinin hızlandırılması için firma tarafından adımlar atılacak.

ABD Ordusu satın alma yetkilisi Douglas R. Bush, ” Ukrayna, altyapısına yönelik artan Rus saldırıları arasında Ukrayna daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç duyuyor. Bu sözleşmenin hızlı bir şekilde imzalanması,  müttefiklerimize desteğin ve hızlı teslimatın bir başka örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeye göre Raytheon savunma sanayi kuruluşu ayrıca, NASAMS’ın yanı sıra Ukrayna ordusuna ve güvenlik güçlerine eğitim ve lojistik destek sağlayacak.

NASAMS

Raytheon tarafından üretilen NASAMS, geniş bir coğrafi alanı savunabilen, yüksek düzeyde uyarlanabilir bir orta menzilli hava savunma sistemidir.

Uçakları, dronları ve seyir füzelerini tanımlayabilir, yok edebilir ve kritik noktaları havadan yüzeye tehditlerden koruyabilir.

Silah sistemi, Sentinel A3 radarından ve Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze gibi bir dizi efektörden oluşuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close