ABD, Ukrayna'ya askeri araç ve ekipman satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya askeri araç ve ekipman satışını onayladı

Abone Ol 

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD Ordusu tarafından sağlanan araç ve silah sistemlerinin Ukrayna’ya potansiyel satış hakkında Kongre’yi bilgilendirdiğini açıkladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada; “Bu satış, Avrupa’da siyasi istikrara ve ekonomik ilerlemeye katkıda bulunan ortak bir ülkenin güvenliğini arttırarak ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı ayrıca, önerilen satışın ABD’nin savunma hazırlığını olumsuz etkilemeyeceğini de teyit etti.

Bu ayın başlarında ABD  Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya Patriot Hava Savunma Sistemi ve NASAMS sistemleri için ilave mühimmat da dâhil olmak üzere yeni güvenlik yardımları yapılacağını duyurmuştu.

Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, biri ABD ile olmak üzere yedi yeni ikili güvenlik anlaşmasının hazırlandığını duyurdu. Bu anlaşmalar NATO’ya entegrasyonuna kadar Ukrayna’ya sürekli destek sağlamayı amaçlıyor. Anlaşmalar Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi ve ortaklarıyla birlikte kolektif güvenliği geliştirmeyi amaçlıyor.

Ukraynalı askeri uzmanlara göre askeri araç ve teçhizatı kapsayan 100 milyon dolarlık yeni askeri satışın onaylanması, Ukrayna’nın lojistik ve teknik kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close