ABD Ukrayna'ya akıllı bomba kitleri göndermeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ukrayna’ya akıllı bomba kitleri göndermeyi planlıyor

Abone Ol 

Washington Post, ABD’nin Ukrayna’ya bombaları güdümlü hale getirebilen bir sistemi tedarik etmeyi planladığını açıkladı.

Biden yönetiminin, Ukrayna ordusuna bombaları akıllı hale getirmeye yarayan bir kit teslim etme konusunda iç müzakereler yürüttüğü bildiriliyor.

Washington Post’un üst düzey ABD kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Biden yönetimi, ABD ordusu envanterindeki müşterek doğrudan taarruz mühimmatını (JDAM) Rusya karşısında Ukrayna’ya göndermeyi planlıyor.

ABD’nin söz konusu sistemi Ukrayna’ya teslim etmesi halinde Ukraynalı güçlerin sahip olduğu güdümsüz bombalar güncelleştirilerek güdümlü hale getirilecek. Bu da Rus güçlerin mevzilerinin yüksek isabetle hedef alınmasına yol açacak.

Bahsi geçen JDAM sisteminin karada ve havada kullanılan mühimmatlara entegre edilebildiği biliniyor.

Ukrayna hava kuvvetlerinin ağırlıklı olmak üzere Sovyet dönemi savaş uçaklarına sahip. ABD’nin, askeri eğitimlerin uzun bir dönem gerektirmesi sebebiyle Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamak yerine farklı alternatifler arayışı kapsamında söz konusu JDAM’ı Kiev yönetimine teslim etme niyetinde olduğu düşünülüyor.

ABD Başkanı Biden’ın Ukrayna’ya JDAM transferini onaylayıp onaylamayacağı henüz resmileşmiş değil.

Biden yönetiminin Rusya işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna’ya askeri yardımının yaklaşık olarak 20 milyar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close