ABD, Ukrayna'ya 5 adet daha Patriot hava savunma sistemi gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya 5 adet daha Patriot hava savunma sistemi gönderecek

Abone Ol 

Raytheon Technologies Corporation’ın CEO’su Gregory J. Hayes, The Wall Street Journal’a Ukrayna’ya beş adet daha Patriot hava savunma sistemi göndereceğini açıkladı.

The Wall Street Journal’da yer alan bilgilere göre savunma sanayi üreticisi Raytheon, 2024 yılı sonuna kadar Ukrayna için beş adet daha Patriot hava savunma sistemi üretmeyi ve teslim etmeyi planlıyor.

Raytheon Technologies Corporation’ın CEO’su Gregory Hayes, şirketin diğer hava savunma sistemleriyle birlikte, Rus füze saldırılarının neredeyse %90’ını engellediğini ve bu Patriot sisteminin etkinliğinden tüm dünyanın çok etkilendiğini belirtti.

Gregory Hayes’e göre Ukrayna, “Patriot hava savunma sisteminin yazılımını, tasarlandığından iki kat daha hızlı uçan hipersonik füzeleri takip edip imha edebilecek şekilde ayarladı.”

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’ya ek Patriot sistemleri devretme planlarını resmi olarak açıklamadı. Ancak Ukrayna makamları, diğer ülkeleri bu tür sistemleri Ukrayna’ya devrederek Ukrayna hava savunmasını güçlendirme çağrısında bulundu.

Diğer yandan İspanya merkezli El Pais, Hollanda ve Ukrayna’nın İspanya’ya Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne devretmesi için baskı yaptığını bildirdi.

ABD’den gelen son askeri yardım paketi Patriot hava savunma sistemleri için ek mühimmat içeriyordu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close