ABD üç Ortadoğu ülkesine onlarca uçakla askeri yığınak yapıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD üç Ortadoğu ülkesine onlarca uçakla askeri yığınak yapıyor

Abone Ol 

ABD yönetimi, 7 Ekim’deki Hamas saldırılarının ardından Ortadoğu’da yükselen tansiyon nedeniyle bölgeye askeri yığınak yapmaya başladı.

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin açık kaynak verilere dayandırdığı habere göre, çatışmaların başlangıcından bu yana ABD’ye ait 80 askeri kargo uçağı bölgeye iniş yaptı.

Bunun yanı sıra ABD ve İsrail savunma birimleri tarafından kullanılan onlarca sivil uçağın da bölgeye silah taşıdığı kaydedildi.

Haberde pazar akşamına kadar İsrail’e iniş yapan birçoğu sivil 62 İsrail ve Amerikan nakliye uçağının da silah ve ekipman parçalarıyla yüklü olduğu belirtildi.

Uçaklardan birinin Amerika’daki Dover Hava Üssü’yle İsrail arasında şimdiden 4 uçuş yaptığı ifade edilirken, İsrail Savunma Bakanlığı uçağın ileri seviye Amerikan silahları taşıdığını bildirdi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Nevatim Hava Üssü’ne inen uçaklar İsrail ordusu için silah taşırken, Ben-Gurion Uluslararası Havaalanı’na inen uçaklar ise zırhlı araçlarla yüklüydü.

İsrail’e yapılan sevkıyatın yanı sıra, ABD ve Avrupa’daki depolardan kalkan 8 ağır kargo uçağının Ürdün’deki Amerikan üssüne indiği kaydedildi. Aynı üsse ayrıca, F-15E tipi bombardıman uçakları ve A-10 tipi saldırı uçaklarından oluşan iki hava filosunun da iniş yaptığı belirtildi.

ABD uçaklarının İsrail ve Ürdün dışında bölgedeki üçüncü adresiyse Güney Kıbrıs oldu. ABD ve Avrupa’daki NATO depolarından havalanan yaklaşık 20 ağır kargo uçağının Güney Kıbrıs’taki Britanya Hava Kuvvetleri’ne ait askeri üsse çok sayıda silah ve mühimmat yığınağı yaptığı ifade edildi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close