ABD, Stryker zırhlı araçlarını Hindistan ile birlikte üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Stryker zırhlı araçlarını Hindistan ile birlikte üretecek

Abone Ol 

ABD, Yeni Delhi’nin Çin’e karşı caydırıcılığını arttırmak amacıyla Stryker zırhlı savaş aracını Hindistan ile birlikte üretmeyi kabul ettiği açıklandı.

Japon Nikkei’nin ABD’li bir savunma yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Yeni Delhi kısa süre önce Washington’a anlaşma için bir niyet mektubu sunmuştu.

Bloomberg’in haberine göre ise Hindistan’da üretilen araçların çoğu, 2020 yılında iki ordu arasında çatışmalara sahne olan Hindistan’ın Çin sınırı boyunca konuşlandırılacak.

Haberde araçların bir kısmının da Hindistan’ın Pakistan ile olan batı sınırı boyunca konuşlandırılacağı belirtildi.

Verilen bilgilere göre Yeni Delhi, çoğu anti-tank silahlarıyla donatılmış binlerce Stryker istiyor. Geri kalanlar ise keşif ve komuta rolleriyle görevlendirilecek.

Özellikler

General Dynamics aracının piyade taşıyıcı ve tıbbi ve mühendislik desteği de dahil olmak üzere iki düzineden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Tekerlekli araca yakın zamanda 30 mm’lik bir top eklenirken, kısa menzilli hava savunması için yönlendirilmiş bir enerji silahı da entegre ediliyor.

Hint-ABD Savunma İşbirliği

İki ülke arasında yapılan son anlaşma, Haziran ayında kabul edilen savunma sanayi işbirliği yol haritası çerçevesinde ilerliyor.

Anlaşma, Çin’le ilgili ortak güvenlik endişelerini paylaşan iki ülke arasında artan savunma işbirliğinin son örneği olarak göze çarpıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close