ABD, Slovakya'ya 190 adet JLTV ve çok sayıda silah satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Slovakya’ya 190 adet JLTV ve çok sayıda silah satışını onayladı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Slovakya’ya 192 adet M1278A1/A2 Ağır Silah Taşıyıcı Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) satışını onayladığını açıkladı. 

Verilen bilgilere göre ABD tarafından onaylanan paketin içerisinde JLTV’lerin dışında, M153 uzak silah İstasyonları, 50 kalibrelik makineli tüfekler ve ilgili ekipmanları içeriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Oshkosh Savunma tarafından üretilen araçların, Slovak kara kuvvetlerinin hareket kabiliyetini ve korumasını geliştirerek Sovyet dönemi personel taşıyıcılarının yerini almasına yardımcı olacak.” ifadelerini kullanıldı.

Slovakya Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı ise; “JLTV’lerin satın alınması, Slovakya’nın ulusal savunma ihtiyaçlarının karşılanması ve ülke ordusunun geliştirilmesi için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.” açıklamasını yaptı. 

ABD, Slovakya’ya 1 Milyar Dolar değerinde silah teklif etti   

Slovakya daha önce, Kiev’in Rus işgalini püskürtmesine yardım etmek için Ukrayna’ya 13 MiG-29 savaş uçağının teslim edildiğini duyurmuştu.

Buna cevaben ABD, 12 yeni Bell AH-1Z Viper helikopteri ve 500’den fazla AGM-114 Hellfire füzesi dahil olmak üzere, Bratislava’ya 1 milyar dolar değerindeki silahları indirimli fiyattan satmayı teklif etti.

Bu satışa dair görüşmelerin ayrıntılarına dair ise bilgi verilmedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close