ABD Savunma kuruluşu Oshkosh, Litvanya'ya 50 adet taktik askeri araç teslim etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Savunma kuruluşu Oshkosh, Litvanya’ya 50 adet taktik askeri araç teslim etti

Abone Ol 

Litvanya Savunma Bakanlığı, Oshkosh Defence’den sipariş ettiği 50 adet Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) partisinin teslim edildiğini duyurdu.

Litvanya ile ABD arasında 200 taktik araç tedarik etmek için yapılan 2019 sözleşmesinin bir parçası olarak 50 adet Müşterek Hafif Taktik araç Litvanya ordusuna teslim edildi.

Verilen bilgilere göre Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından Oshkosh Defence’dan sipariş edilen araçlar, Almanya’nın Hamburg Limanı üzerinden Litvanya’nın kuzeyindeki Šiauliai kentinde Litvanya Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Oshkosh Defence tarafından verilen bilgilere göre JLTV’ler,  12,7 milimetrelik makineli tüfeği aracın içinden kontrol etmesine olanak tanıyan Ortak Uzaktan Kumandalı Silah İstasyonu (CROWS) ile donatıldı.

Ayrıca araçlar, daha isabetli makineli tüfek ateşi için termal görüntüleme kameraları ve bir lazer mesafe bulucu ile donatıldı.

Litvanya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada; araçların hizmete girdikten sonra Litvanya’nın Demir Kurt ve Griffin Tugayları taburlarına bağlı Hızlı Müdahale Gücü’nde konuşlandırılacak.

Kalan JLTV’lerin teslimatlarının 2025 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close