ABD Savunma Bakanlığı: Abrams tankları yakında Ukrayna'ya teslim edilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Savunma Bakanlığı: Abrams tankları yakında Ukrayna’ya teslim edilecek

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanı Austin, Ukrayna’ya teslim edilmesi beklenen Abrams tankları hakkında son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerikan üretimi M1 Abrams tankların Ukrayna’ya “yakın zamanda” teslim edileceğini açıkladı.

Austin Almanya’da Ukrayna Savunma Temas Grubu ile düzenlenen toplantıda “ABD’nin taahhüt ettiği M1 Abrams tanklarının yakında Ukrayna’ya gideceğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu.

ABD’nin son olarak Kiev yönetimine değeri 2 milyar dolardan fazla olan bir güvenlik paketi sağlama sözü verdiğini hatırlatan Austin, bu paketin hava savunma, mühimmat ve mayın temizleme teçhizatı da içerdiğini sözlerine ekledi.

Austin ayrıca Ukrayna’nın Rusya’ya karşı taarruzunun “istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini” vurguladı.

ABD Savunma Bakanı Austin, ülkesinin ve Ukrayna’nın küresel ortaklarının Ukrayna’nın savunma gücü için toplamda 76 milyar dolardan fazla doğrudan güvenlik yardımı taahhüt ettiğini belirtti.

ABD, Ocak 2023 tarihinde 31 adet M1A2 Abrams tankının Ukrayna’ya teslim edileceğini açıklamıştı. Ancak yetkililer, teslimatların gerçekleşmesinin bir yıl kadar süre alabileceği sinyali vermişti.

Washington yönetimi mart ayında ise M1A2 Abrams’lar yerine ABD ordu envanterinden M1A1 Abrams tanklarını Ukrayna’ya göndereceğini ve teslimatların sonbaharda yapılacağını duyurmuştu.

Pentagon Basın Sözcüsü Pat Ryder, M1A2 ile M1A1 Abrams tanklarının çok benzer özellikler taşıdığını söylemişti.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close