ABD savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nden geçmesi Pekin'i tetikledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD savaş gemisinin Güney Çin Denizi’nden geçmesi Pekin’i tetikledi

Abone Ol 

Bir ABD savaş gemisi Perşembe günü Güney Çin Denizi’ni geçerek, süper güçler arasındaki gerilimin yüksek olması nedeniyle Çin ordusunun uyarısına yol açtı.

-Defense Post’da yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Amerikan donanması, USS Benfold’un “uluslararası hukuka uygun olarak Paracel Adaları civarında seyir hak ve özgürlüklerini ileri sürdüğünü” söyledi.

Halk Kurtuluş Ordusu Güney Tiyatrosu Komutanlığı, ABD gemisinin Pekin’in suları olarak kabul ettiği bölgeye “yasadışı olarak” girdiğini söyledi.

Açıklamada, PLA “deniz ve hava kuvvetlerini izleme ve izlemenin yanı sıra uyarmak ve (muhribi) uzaklaştırmak için organize etti” diye ekledi.

Çin, Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam’dan gelen rakip taleplerle birlikte, yılda trilyonlarca dolarlık ticaretin geçtiği Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında hak iddia ediyor.

Pekin, Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi’nin 2016’da verdiği, tarihsel iddiasının temelsiz olduğu yönündeki kararını görmezden geldi.

Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki birçok Batılı donanma, Güney Çin Denizi’nin uluslararası bir su yolu olduğu fikrini savunmak için askeri çevrelerde FONOP olarak bilinen “seyir özgürlüğü operasyonları” yürütüyor.

Perşembe günkü USS Benfold tarafından yapılan geçiş, yılın ilk ilan edilen FONOP’u oldu.

ABD, Pekin’in Güney Çin Denizi’ndeki “yasadışı” iddialarına karşı şimdiye kadarki en ayrıntılı davasını sunarak hem coğrafi hem de tarihi gerekçeleri reddederek bir hafta sonra geldi.

47 sayfalık bir araştırma makalesinde, Dışişleri Bakanlığı Okyanuslar Bürosu ve Uluslararası Çevre ve Bilimsel İşler Bürosu, Çin’in Pekin’i Filipinler, Vietnam ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleriyle çarpışma rotasına sokan iddiaların uluslararası hukukta hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.

Çin raporu reddetti.

Yıllar boyunca Pekin, arazi ıslahı ve birçok komşusunu alarma geçiren askeri tesislerin inşası yoluyla Güney Çin Denizi’ndeki önemli adalar ve atoller üzerindeki kontrolünü istikrarlı bir şekilde sağlamlaştırdı.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close