ABD, Rus uçaklarını aldatmak için Ukrayna'ya sahte sinyal yayıcılar gönderdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Rus uçaklarını aldatmak için Ukrayna’ya sahte sinyal yayıcılar gönderdi

Abone Ol 

Pentagon, Rus savaş uçaklarını aldatmaya yardımcı olmak için Ukrayna’ya “sahte sinyal yayıcılar” gönderdiğini açıkladı.

Pentagon güvenlik kaynakları tarafından verilen bilgilere göre sistem; eğitim aracı, hava savunma ve uçaksavar topçu radar sistemlerini taklit eden ve radyo frekansı sinyalleri yayarak pilotların düşman imzalarını belirlemesini zorlaştırma özelliğine sahip.

Gerçek savaş alanındaki bir senaryoda bu yayıcılar, pilotların hangisinin gerçek bir elektromanyetik sinyal ve hangisinin sahte olduğu konusunda kafasını karıştırıyor.

Ortak Tehdit Yayıcı

Northrop Grumman’ın ABD ordusu için ürettiği sistem, uçak karşı önlemlerine de yanıt vererek hızlı yer değiştirme ve yeni tehdit parametreleriyle yeniden programlamaya olanak tanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Charles Q. Brown, Aviation Week’e verdiği demeçte, “Bu düşük maliyetli emitörler ABD içindeki menziller için inşa edildi. Ancak şimdi Ukrayna’da kullanılacak ve kesinlikle faydalı olacak.” ifadelerini kullandı. 

Brown, sistemin Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline direnmesine yardımcı olmak için Pentagon’un son yenilikçi çabası olduğunu belirtti.

HIMARS Tuzakları

Güvenlik yetkilileri Ukrayna’nın ayrıca, Rus güçlerinin pahalı füzeleri harcamaları için ABD yapımı Yüksek Hareket Eden Topçu Roket Sisteminin ahşap kopyalarını tuzak olarak kullandığını bildirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close