ABD, Polonya ve Hollanda'ya AARGM füze satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Polonya ve Hollanda’ya AARGM füze satışını onayladı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Polonya ve Hollanda’nın Northrop Grumman’dan uzun menzilli Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füzeler (AARGM) satın almasına onay verdiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ilk olarak Varşova’nın 1.3 milyar dolar değerinde 360 adet AARGM füzesi ve ilgili destek ekipmanı talebini kabul ettiğini açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre ABD, potansiyel anlaşma ile Polonya’ya GPS alıcıları, yazılım ve mühendislik ve lojistik destek hizmetleri de sağlayacak.

Duyuruya göre, uzun menzilli silahlar Polonya’nın düşman hava savunmasıyla ilişkili kara veya deniz tabanlı radar yayıcılarını bastırma ve yok etme yeteneğini güçlendirmesine olanak tanıyacak.

Ayrıca düşman hava savunma sistemlerinin etkin kullanımını engelleyerek Polonya savaş uçaklarının beka kabiliyetini arttırmaya yardımcı olacak.

Hollanda’ya Satış

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrı bir duyuruda Amsterdam’ın da 700 milyon dolar karşılığında 265 adet AARGM-ER satın almasına onay verdiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, önerilen satışın önemli bir NATO müttefikinin güvenliğini arttıracağı için ABD dış politikasını destekleyeceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, iki potansiyel satış sonucunda ABD’nin savunma hazırlığı üzerinde olumsuz bir etki olmayacağı konusunda güvence verdi.

AARGM Hakkında

Savunma sanayi üreticisi Northrop’un AARGM’si düşman hava savunmasını, özellikle de yer değiştirebilen entegre hava savunma hedeflerini yok etmek için tasarlanmıştır.

Operasyonel menzili 111 kilometreden fazla menzile ve  Mach 2 hızına sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close