ABD, Patriot Füzesi PAC-3 üretimi için 2,4 milyar dolarlık sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Patriot Füzesi PAC-3 üretimi için 2,4 milyar dolarlık sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Lockheed Martin, ABD Ordusu için PATRIOT Advanced Capability-3 ( PAC-3) füzeleri üretmek üzere 2,4 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu. 

ABD Savunma Bakanlığı’na göre anlaşma kapsamında teslim alınacak olan füzeler, aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu müttefik ülkelere yabancı askeri satışlar için kullanılacak.

Verilen bilgilere göre sözleşme için çalışmalar ABD’nin Teksas bölgesindeki üretim tesislerinde yapılacak ve Aralık 2029’a kadar tamamlanacak. 

PAC-3 Özellikleri

Lockheed Martin’in Patriot füzeleri, seyir füzelerine, taktik balistik füzelere ve gelişmiş uçaklara karşı koymak için tasarlanmış, uzun menzilli, tüm irtifalara sahip bir hava savunma sistemidir.

En gelişmiş konfigürasyonu olan PAC-3 ise, özellikle vur-öldür teknolojisi sayesinde artırılmış etkiye sahiptir. Füzeler ek olarak, PAC-2 konfigürasyonundan iki kat daha fazla olan maksimum 40 kilometrelik bir menzile sahiptir.

Ukrayna’ya transfer

Bu ayın başlarında Ukrayna, ABD hükümeti tarafından vaat edilen ilk Patriot hava savunma sistemlerini teslim aldığını doğrulamıştı. 

Yeni anlaşma kapsamında ABD ordusu tarafından teslim alınacak füzelerin ne kadarının Ukrayna’ya gönderileceği konusunda ise bilgi verilmedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close