ABD Ordusu, Polonya'daki askeri deposuna zırhlı araçlar sevk etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, Polonya’daki askeri deposuna zırhlı araçlar sevk etti

Abone Ol 

ABD Ordusu, Polonya’nın batısında yer alan askeri üsleri için ilk parti zırhlı araçları bölgeye sevk etti.

Nisan 2023’te Polonya’da açılan Powidz Army Prepositioned Stocks-2 (APS-2) askeri üssü ve deposu, NATO’nun doğu kanadında konuşlandırılan ABD ordu kuvvetleri için zırhlı unsurlar barındırmak ve dağıtmak üzere kurulmuştu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Powidz APS-2 tesisi 14 adet M1A2 Abrams ana muharebe tankı, bir adet M88 kurtarma aracı ve ilgili ekipmanı kabul ederek operasyonel kapasiteye hazır hale getirildi.

Merkezin önümüzdeki aylarda yüzlerce M1A2, M2 Bradley piyade savaş aracı, M109 Paladin kundağı motorlu obüs ve diğer yer tabanlı sistemleri barındırması bekleniyor.

ABD-NATO İşbirliğinin Geliştirilmesi

ABD Ordusu Mühendisler Birliği tarafından tasarlanan Powidz APS-2 üssü, NATO ve Pentagon tarafından son otuz yılda finanse edilen en büyük altyapı olarak tanımlanıyor.

Yaklaşık 60,386 metrekare bir alanı kapsaya tesisler ve bakım, stoklama ve destek yapıları için özel alanlara sahip ve ABD Ordusu’nun yanı sıra ATO ülkelerine de hizmet veriyor.

Ordu, merkezin geçen yılki lansmanı sırasında yaklaşık 2,700 tank ve diğer kara platformlarına ev sahipliği yapacağını açıklamıştı.

Kay03nak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close