ABD ordusundan, Ukrayna'ya gönderdiği HIMARS stoklarını yenilemek için sipariş - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ordusundan, Ukrayna’ya gönderdiği HIMARS stoklarını yenilemek için sipariş

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin, ABD Ordusu’na HIMARS sistemleri tedarik etmek üzere yeni bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre anlaşmanın potansiyel değeri 861.3 milyon dolar olarak belirlendi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; anlaşma yedek parça ve lojistik, bakım ve eğitim dahil olmak üzere ilgili destek hizmetlerini de kapsıyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözleşme duyurusunda kaç adet HIMARS sipariş edildiği açıklamadı. Sözleşme çalışmalarının Mayıs 2026’ya kadar tamamlanması bekleniyor.

HIMARS

ABD Ordusu cephaneliğindeki en güçlü silahlardan biri olan ve Lockheed Martin’in ürettiği HIMARS sistemleri, yüksek değerli varlıkları çok çeşitli tehditlerden korumak için tasarlanmıştır.

Kendi kendine yükleme ve otonom özelliklere sahip olan roket sistemi; sürücü, nişancı ve bölüm şefi olarak adlandırılan üç kişilik bir ekip tarafından kullanılmaktadır.

Verilen bilgilere göre; yaklaşık 1 milyar dolarlık sözleşme, ABD Ordusu’nun Ukrayna’ya gönderdiği HIMARS stoklarını yenileme çabalarının bir parçası olarak hayata geçirilecek.

Forbes tarafından yayınlanan bir rapora göre, Ocak ayı itibariyle WashingtonUkrayna’ya toplam 39 HIMARS bağışladı.

ABD ordusu, sözleşme kapsamında azalan stoklarını tamamlamayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close