ABD Ordusu'ndan RQ-20 Puma İHA siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu’ndan RQ-20 Puma İHA siparişi

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ABD Ordusu, savunma üreticisi AeroVironment ile RQ-20 Puma insansız hava aracı sistemleri için bir sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre sözleşme, Puma ünitelerinin tedarikini ve ilgili eğitim destek hizmetlerinin sağlanmasını kapsıyor. Sözleşmenin değerinin ise yaklaşık 32 milyon dolar olacağı belirtildi.

Sözleşme için belirlenen iş, AeroVironment’ın Pennsylvania’daki Mechanicsburg tesisinde gerçekleştirilecek ve teslimatların tahmini tamamlanma tarihinin ise 30 Eylül 2024 olması bekleniyor.

Özellikler ve Yetenekler

AeroVironment’in RQ-20B’si, taktik istihbarat, gözetleme, keşif ve deniz devriyesi için tasarlanmış küçük bir insansız hava aracı sistemidir.

2,8 metrelik (9,1 fit) kanat açıklığına sahip drone, devriye gemileri, nakliye gemileri ve güdümlü füze avcıları dahil olmak üzere çeşitli deniz platformlarından çalıştırılabilir.

Gelişmiş aerodinamik yetenekler için hafif bir gövdeye sahiptir. Puma, bir elektro-optik/kızılötesi kamera sistemine sahiptir ve lazer işaretleme sistemi ve konum belirleme sensörü gibi diğer faydalı yükleri de taşıyabilir.

Maksimum 25 knot (saatte 46.3 kilometre/28.7 mil) hıza sahiptir ve 500 fit (152 metre) irtifaya kadar uçabilir.

Drone ayrıca üç saatten fazla uçuş süresine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close