ABD Ordusu'ndan 2021'de "Uzun Menzil" Atağı - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu’ndan 2021’de “Uzun Menzil” Atağı

Abone Ol 

ABD Ordusu, çok daha fazla sayıda ve daha uzun menzilli silahların olası bir savaşa kadar hazır olması için büyük güncellemelere gidiyor.

National İnterest’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

ABD Ordusu; füzeler, saldırı platformları, silahlar ve siber savaş varlıkları dahil olmak üzere olası bir savaşa hazır olmak için daha fazla sayıda, daha uzun menzilli, yüksek hızlı ve hassas silahlara sahip olaya devam ediyor.

Silahların modernize edilmesine duyulan ihtiyaç veya ilgi herhangi bir şekilde alışılmadık veya şaşırtıcı görünmese de, son zamanlarda hızlandırılmış veya artırılmış çabalar potansiyel büyük bir değişimi de beraberinde getiriyor.

ABD Donanma’sının stratejisi; Deniz Harekat Komutanı Michael Gilday’ın yakın zamanda açıkladığı ifadelerle “uzun menzil ve hız, güçlerin hareketliliği, gizlilik ve sürdürülebilirlik.”olarak özetleniyor.

Michael Gilday; “Bu süreçte mühimmat sayısı ve türü çok önemli. Deniz, hava ve kıyı temelli hedefler üzerinde ölümcül ve ölümcül olmayan etkiler sağlamak için daha fazla seçenek geliştiriyoruz. Bunlar arasında füzeler , torpidolar, mayınlar, siber silahlar ve EM spektrumunun yanı sıra deniz tabanı ve deniz altı sistemlerini hedefleyen cihazlar var.” açıklamasında bulundu.

ABD Donanması’nın son yıllardaki silah platformları düşman unsurların menzilini geçme kabiliyetine sahip olmaları nedeniyle büyük ölçüde başarılı görülüyor. Örneğin F-35’ler; düşman unsurları hızlı tespit etmek için ISR teknolojileri ve hızlı hedefleme sensörleri gibi özel yeteneklere sahip olarak üretildiler.

Donanma tarafından açıklanan bir Hava Kuvvetleri tatbikatını sonuçlarına göre bir F-35; sensörlerinin görüntü doğruluğu ve yüksek çözünürlüğü sayesinde çok uzun menzildeki çok sayıda “kırmızı” düşman varlığını kendisi tespit ederek yok etmeyi başardı. Zira; “Menzil içinde” olmadığı için tespit edilemeyen, bulunamayan veya görülemeyen bir unsur yok edilemez. Ve F35’lerin bu anlamdan büyük adım attığı görülüyor.

Deniz Kuvvetleri ise artık LRASM adı verilen yarı otonom Uzun Menzilli Anti-Ship füzesini ateşleyebilen F/A-18 gibi taşıyıcılarını ve diğer silah menzillerini genişletiyor. Bu silahlar, yalnızca yarı otonom navigasyon ve hedefleme teknolojilerini içermekle kalmıyor, aynı zamanda F/A-18’ler için taktik saldırıları büyük ölçüde güncelleyen ek unsurlarla 200 deniz miline kadar menzile ulaşabiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close