ABD Ordusu Ghost-X otonom insansız hava aracını test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu Ghost-X otonom insansız hava aracını test ediyor

Abone Ol 

ABD Ordusu kısa bir süre önce Anduril Industries tarafından geliştirilen son teknoloji otonom insansız hava aracı Ghost-X’in ilk testlerini gerçekleştirdi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Ghost-X’in ilk testleri ABD’nin California’da bulunan Fort Irwin tesislerinde gerçekleştirildi.

ABD Ordusu’nun 1. Tabur, 29. Piyade Alayı, 316. Süvari Tugayı ve ABD Ordusu’nun Robotik ve Otonom Sistemler müfrezesi tarafından gerçekleştirilen testler sırasında, Ghost-X’in simüle edilmiş savaş senaryolarındaki performansı test edildi.

Ghost otonom mürettebatsız hava aracı sisteminin en yeni ve en gelişmiş varyantı olarak geliştirilen Ghost-X, uzun uçuş saatleri ve farklı ortamlardan elde edilen operasyonel geri bildirimleri içeriyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli müşterilerden gelen talepler sonucu oluşturulan Ghost-X’in, keşif, güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinde kullanılması hedefleniyor.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre Ghost-X’in en dikakt çeken özelliklerinden biri, zorlu ortamlardaki keşif konuşlandırmaları ve operasyonları için özel olarak tasarlanmış son derece modüler ve esnek tasarıma sahip olması.

Ghost-X, yeni tahrik sistemleri, faydalı yükler ve yazılım güncellemeleri entegrasyonu için merkezi bir güncelleme kitine sahip olacak.

Ghost-X ayrıca muadillerine göre; görüş tabanlı navigasyon ve otomatik frekans değiştirme, bağlantının düşük olduğu ve engellenen ortamlarda operasyonlara olanak tanıyan daha gelişmiş bir navigasyon ve iletişim sistemine sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close