ABD ordusu 2024'ün ilk çeyreğinde yeni zırhlı araçlarını teslim alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ordusu 2024’ün ilk çeyreğinde yeni zırhlı araçlarını teslim alacak

Abone Ol 

 29 Haziran 2022’de ABD Ordusu’nun Mobile Protected Firepower  (MPF) aracı ihalesi için General Dynamics Land Systems’in seçildiğini açıklamasının ardından, 24 araçlık ilk üretim, 2024’ün ilk çeyreğinde ABD Ordusuna teslim edilecek. 96 araç tedarik etmek için yapılan sözleşmenin toplam bedeli 1.14 milyar dolar.

 2016 yılında, savunma haber kaynakları, ABD Ordusu’nun kara unsurlarına destek verecek hafif bir kara savaş aracı geliştirmekle ilgilendiğini bildirdi. Başlangıçta hafif tank olarak adlandırılan ABD Ordusu yetkilileri yeni konsepte MPF adını verdiler.

ABD Kongresi tarafından yayınlanan bir rapora atıfta bulunarak, şu anda ABD Ordusu; mobil, korumalı, doğrudan ve saldırı ateşi kabiliyeti sağlayabilen bir savaş aracına sahip değil.

17 Aralık 2018’de Ordu, MPF için iki Hızlı Prototipleme sözleşmesi imzaladı. Sözleşme imzalanan iki şirket; General Dynamic Land Systems ve BAE Systems Land and Armaments’dı.

29 Haziran 2022’de, General Dynamics’in alt kuruluşu olan General Dynamics Land Systems, MPF teklifinin gelişmiş ateş gücü sağlamak için ABD Ordusu tarafından rekabetçi bir süreçle seçildiğini duyurdu. Düşük Oranlı İlk Üretim anlaşmasının bedeli 1,14 milyar dolar değerinde.

MPF; askerlere hız, koruma, ateş gücü ve çok rollü bir savaş yapma yeteneği sağlayabilen 38 tonluk paletli bir zırhlı araç olup, düşmanı aynı anda birden fazla zorlukla baskı altına almak için diğer kara unsurlarıyla birlikte çalışır. Sürücü ve motor önde ve taret gövdenin arkasında yer alan bir hafif tank tasarımına sahiptir. Kulede komutan, nişancı ve yükleyici olmak üzere üç kişilik mürettebat bulunuyor.

General Dynamics MPF’nin taret mimarisi, M1A2 Sep V3 atış kontrol sistemini kullanan M1 Abrams tankına ve bir 105 mm topla donatılmış CITV’ye (Commander’s Independent Thermal Viewer) dayanmaktadır. Ayrıca bir adet 12.7 mm ağır makineli tüfek monte edilmiştir.

General Dynamics MPF, önde tahrik dişlisi ve arkada avare ile altı yol tekerleğine sahip paletli bir şasiye dayanmaktadır. Dizel motora sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close