ABD Ordusu 2 milyar dolar harcadığı FARA helikopter programını iptal etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu 2 milyar dolar harcadığı FARA helikopter programını iptal etti

Abone Ol 

ABD Ordusu, Geleceğin Saldırı Keşif Helikopteri olarak tanıttığı ve şu ana kadar yaklaşık 2 milyar dolar harcadığı FARA programına son veriyor.

ABD ordusu bu kararı, halihazırda en az 2 milyar dolar harcamış olmasına ve önümüzdeki beş yıl boyunca programı sürdürmek için 5 milyar dolarlık ek bütçe talep etmesine rağmen aldı.

Adı açıklanmayan bir ordu yetkilisinin Defence Express’e verdiği bilgilere göre; programın iptal edilmesinin ardındaki ana nedeni “önceliklerdeki değişiklik.”

Yetkililer, ülkenin “bu gece ya da bu hafta sonu savaşa girebileceğini” göz önünde bulundurarak mevcut döner havacılık platformlarına ve yeni mürettebatsız sistemlere daha fazla yatırım yapmayı tercih edeceklerini söylediler.

Ordunun son açıklamasıyla birlikte FARA programının iptali, özellikle de bir zamanlar en önemli modernizasyon önceliği olarak etiketlendiği için, son on yılın en önemli iptallerinden biri oldu.

Tarih Tekerrür Ediyor

2018 yılında başlatılan FARA programı, Vietnam döneminden kalma OH-58 Kiowa Warrior helikopterinin yerini alacak silahlı bir keşif helikopteri üretmeyi amaçlıyordu.

İptalden önce ordu, zorlu savaş alanı gereksinimlerini karşılayabilecek silahlı bir keşif helikopteri için 2004 yılından bu yana çeşitli çalışmalar başlatmıştı.

İlk program olan Comanche, servisin iki prototip için 9 milyar dolar harcamasına rağmen sonlandırıldı.

Dört yıl sonra Silahlı Keşif Helikopteri de “program gecikmeleri ve artan maliyetler” nedeniyle iptal edildi.

Ancak Kiowa’nın yerini alacak olan FARA programı nihayet hayata geçirilmiş gibi görünse de analistler ABD Ordusunu planlarını yeniden düşünmeye ve Hint-Pasifik ve Doğu Avrupa’da artan güvenlik risklerini göz önünde bulundurmaya çağırdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close