ABD Ordusu, 14 Yıldır Varlık Gösterdiği Somali'den Tamamen Çekildi. - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD Ordusu, 14 Yıldır Varlık Gösterdiği Somali’den Tamamen Çekildi.

Abone Ol 

Ordu kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD bir süredir devam ettiği geri çekilme sürecini dün tamamladı. Böylece Doğu Afrika ülkesi Somali’de bulunan yaklaşık 800 Amerikan askeri tamamen ülkeden çekilmiş oldu.

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Sözcüsü Albay Christopher P. Karns tarafından yapılan açıklamaya göre çekilme süreci tamamlanırken, ABD’nin bölgede “çok kısıtlı” bir varlığı kaldı. Bu varlığın, bölgedeki askeri ve siyasi işleri yürütecek az sayıda askerle sınırlı olduğu tahmin ediliyor.

Somali’den çekilen askerlerin nereye konuşlandırıldığına dair bir ayrıntı ise paylaşılmadı. Sözcü Karns, Eş Şebab’a yönelik saldırıların ise devam edeceğini ifade etti. ABD’nin bölgedeki varlığının hava saldırıları düzenlemekle sınırlı kalacağı, karadaki askeri faaliyetlerin ise Mogadişu hükümet güçlerince sürdürüleceği düşünülüyor.

ABD, 1990’lı yıllarda da askeri operasyonlar düzenlediği Somali’ye son olarak 2007 yılında askeri müdahalede bulunmuştu ve o tarihten bu yana ülkede bulunuyordu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close