ABD medyası: "Rusya, İHA'ları etkisiz hale getirmek için özel helikopter birlikleri kuruyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD medyası: “Rusya, İHA’ları etkisiz hale getirmek için özel helikopter birlikleri kuruyor”

Abone Ol 

ABD merkezli Defence Blog’da yer alan bilgilere göre; Rus Silahlı Kuvvetleri Ukrayna’nın kamikaze İHA’larını etkisiz hale getirmek için özel helikopter birimleri oluşturmaya başladı.

Defence Blog’da yer alan bilgilere göre; Mi-28N taarruz helikopterlerinden oluşan yeni birimler, Ukrayna’nın insansız hava araçlarını imha etmek üzere çeşitli bölgelerde konuşlandırılıyor.

Verilen bilgilere göre; helikopter mürettebatı gece ya da gündüz her türlü hava koşulunda insansız hava araçlarına müdahale etmek üzere eğitim alıyor.

Mi-28 helikopterlerinin insansız hava araçları için “önleyici” olarak kullanılmasına yönelik daha önce de girişimler olmuştu.

Özellikle Ukrayna Savunma İstihbarat Teşkilatı, geçtiğimiz haftalarda iki Rus Mi-28 helikopterinin ve bir uçağın Kırım’daki Tarkhankut Burnu yakınlarında Ukrayna’ya ait insansız hava araçlarından bir kaçını imha ettiğini açıklamıştı.

Sovyet tasarımı olan Mi-28 helikopterleri, 2000’li yılların ortalarından bu yana Rus Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor ve Irak da dahil olmak üzere bir dizi ülkeye ihraç ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close