ABD Medyası: "Biden'ın Yıkıcı Politikaları İle Türkiye'yi Kaybetmek Aptalca" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

ABD Medyası: “Biden’ın Yıkıcı Politikaları İle Türkiye’yi Kaybetmek Aptalca”

Abone Ol 

Biden yönetimi, Türklerin aslında Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeni soykırımını işlediğini ilan ederek Amerika’nın Türkiye ile zaten ölmekte olan ilişkilerini tamamen batırdı.

Real Clear Politics’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

“Türkiye bir NATO müttefiki. Ardı ardına gelen Amerikan yönetimlerinin yıllarca ihmal ve yanlış yönetmelerinden sonra artık bu gerçek bir olasılık artık tam anlamı ile ortaya çıktı. O da “Türkiye’yi kaybetmek”.  Ve Türkiye’yi kaybetmek Ortadoğu ve Avrupa’da istikrarsızlığı şüphesiz ki artıracaktır.

Ermeni soykırımı ile ilgili bir kararı kamuya açık bir şekilde kabul etmek Biden açısından açıkcası aptalcaydı.

Bir Sünni Müslüman devlet olarak Türkiye, Şii İran’ı Ortadoğu’da kontrol altına almaya yardım etmekde gerekli ve Türkiye, Rusya’nın yükselişine karşı denge sağlamak için de önemli görülmelidir. Fakat bu beklentiler Biden’ın açıklamasından sonra artık pek olası değil. Artık daha olası olan ise Türkiye’nin NATO ve ABD’den ayrı bir yol izleyecek olmasıdır. Ankara bu yolu seçtiğinde; Batı ittifakını zayıflatacak, Çin, Rusya ve İran’ın Avrasya’daki Amerikan karşıtı “otokratlar ittifakını” da sağlamlaştırmasına yardımcı olacaktır.

Biden’ın bu eylemleri, kontrol altına almaya çalıştığı Avrasya’daki bu Amerikan karşıtı otokratları güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bugün Amerika, uluslararası sistemin tepesindeki konumunu hala savunuyor. Eğer Washington bunu ispatlamak istiyorsa oyunu her zaman doğru oynamak zorunda.

Evet; Biden’ın hataları 21. yüzyılın bu büyük jeopolitik oyununda Amerika’yı öldürüyor. Umalım da Biden hatalarından hızlı bir şekilde kurtulabilsin…”

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz (Adem KILIÇ)

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close