ABD kuvvetleri Nijer üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD kuvvetleri Nijer üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyor

Abone Ol 

Askeri bir sözcünün yaptığı açıklamaya göre, ABD, Nijer’de ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından ülke üzerindeki keşif uçuşlarını durdurmasının ardından söz konusu uçuşları yeniden başlattı, ancak diğer faaliyetler askıda kalmaya devam ediyor.

ABD’nin Afrika’daki askeri komutanlığı sözcüsü “Nijer’deki ABD kuvvetlerinin, kuvvetleri korumak amacıyla her türlü tehdidi izlemek üzere istihbarat, gözetleme ve keşif misyonlarına başladığını doğrulayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, sözcü, “ABD, gerekirse güçlerimizi ve personeli korumak için operasyon yürütme hakkını her zaman saklı tutar.”  Bu konuda  “Yetkili makamlardan onay aldık” ifadelerini kullandı.

Sözcü, uçuşların yeniden başlamasına rağmen, ABD’nin Sahel bölgesindeki terörist gruplarla mücadeleye yardım etme çabalarının temel unsurları olan güvenlik eğitimi ve terörle mücadelede iş birliği gibi Nijerya güçleriyle diğer faaliyetlerin henüz başlamadığını belirtti..

Washington’ın ülkede yaklaşık bin 100 askeri personeli bulunuyor ancak Savunma Bakanlığı, ordunun iktidarı ele geçirmesinden bu yana kuvvetlerinin çoğunlukla üslerinde kaldıklarını bildiriyor.

Cumhurbaşkanlığı muhafızları 26 Temmuz’da Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum’u devirerek onu ve ailesini gözaltına aldı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), bölgede yaşanan bir dizi darbenin ardından Nijer’e karşı sert bir duruş sergiledi. Sivil yönetimi yeniden kurmak için güç kullanma tehdidinde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçen hafta yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin Niamey’deki 101’inci Hava Üssü’nden Agadez’deki 201’inci Hava Üssü’ne taşındığını belirtti ve bu kararı ‘ihtiyati tedbir’ olarak tanımlamıştı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close