ABD Kosova'nın Javelin tanksavar füzeleri satın alma talebini onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Kosova’nın Javelin tanksavar füzeleri satın alma talebini onayladı

Abone Ol 

Amerika’nın Sırbistan Büyükelçisi Christopher Hill Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Kosova’nın Javelin tanksavar füzeleri satın alma talebini kabul ettiğini açıkladı.

Amerika’nın Sırbistan Büyükelçisi Christopher Hill’in Belgrad’da cumhurbaşkanlığına yaptığı ziyaretin ardından; Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in ofisinden yapılan açıklamada, “Büyükelçi Hill, Amerika’nın Kosova’ya ‘Javalin’ tanksavar füzeleri satın alma talebini kabul etme kararı aldığı konusunda Cumhurbaşkanı Vucic’i bilgilendirdi” ifadeleri kullanıldı.

Ofistan yapılan açıklamada ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kosova’nın talebi için resmi prosedürü başlattığı ve kararı önümüzdeki günlerde ABD Kongresi’ne göndereceği belirtildi.

Taşınabilir tanksavar FGM-148 Javelin füzesi, ABD tarafından 1994 yılından bu yana zırhlı araçları ve tankları imha etmek üzere üretiliyor ve özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sırasında popüler hale geldi.

Vucic bu gelişmenin Sırbistan için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

Vucic yaptığı açıklamada; “Bizim için bölgede barışın bozulmaması son derece önemli ve Sırbistan sorumlu davranmaya ve Balkanlar’da istikrara katkıda bulunmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close