ABD, Kanada ve Almanya için 17 adet P-8 Deniz karakol uçağı anlaşması imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Kanada ve Almanya için 17 adet P-8 Deniz karakol uçağı anlaşması imzaladı

Abone Ol 

ABD Donanması, savunma sanayi üreticisi Boeing ile 17 adet P-8A Poseidon deniz gözetleme uçağının tedariki için 3,4 milyar dolara kadar bir sözleşme imzaladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre, anlaşma doğrultusunda üretilecek olan uçakların 14 adedi Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne, 3 adedi ise Alman donanmasının filosuna katılacak.

Boeing’in P-8A programının başkan yardımcısı ve program yöneticisi Philip June anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada; “Kanada’yı uluslararası P-8 ortakları listesine girmesinden ve Almanya’nın filosuna yeni uçaklar eklemekten dolayı gurur duyuyoruz. Poseidon, 600.000’den fazla uçuş saati ile günümüzün zorlu güvenlik ortamında ve önümüzdeki on yıllar boyunca Kanada ve Almanya’ya iyi hizmet edecek olan kendisini kanıtlanmış bir uçaktır.” ifadelerini kullandı. 

Dünyanın en başarılı deniz karakol uçağı olarak Gösterilen P-8 Poseidon deniz karakol uçağı, ABD’li uçak üreticisi Boeing Defence firması tarafından P-3 tipi deniz karakol uçaklarının yerini alması için Boeing 737 tipi ticari uçağın gövdesi üzerinden geliştirilmiştir.

Uçak sahip olduğu uzun menzil, uzun havada kalış süresi, havada yakıt ikmal kabiliyeti, oldukça fazla yük taşıma kapasitesi ile 7 farklı ülke donanması tarafından tercih edildi.

P-8A Poseidon Teknik Özellikleri:

Kanat Açıklığı: 37.64 m
Yükseklik: 12.83 m
Uzunluk: 39,50 m Motor 2 X CFM-56-7BE
Maksimum Hız: 907 km/s
İrtifa: 12.496 m (41.000 ft)
Azami Kalkış Ağırlığı: 85.820 kg
Menzil: 2.225+ km

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close