ABD, Japonya ve G. Kore ilk üçlü askeri tatbikatını gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Japonya ve G. Kore ilk üçlü askeri tatbikatını gerçekleştiriyor

Abone Ol 

Kore Yarımadası’ndaki tatbikat diğer alanların yanı sıra balistik füze savunması, hava savunması ve denizaltı karşıtı savaşa odaklanacak.

ABD, Japonya ve Güney Kore, Kore Yarımadası’nda ilk üçlü çok alanlı askeri tatbikatlarını başlattı.

Seul merkezli Yonhap News’in haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Freedom Edge adı verilen üç günlük çok alanlı tatbikatın erken saatlerde ülkenin güneyindeki tatil adası Jeju’da başladığını açıkladı.

Güney Kore tarafından yapılan açıklamada; “Freedom Edge, KC, ABD ve Japonya’nın üçlü birlikte çalışabilirliği teşvik etme ve Kore Yarımadası da dahil olmak üzere Hint-Pasifik’te barış ve istikrar için özgürlüğü koruma iradesini ifade ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Üçlü tatbikatın açılışı geçtiğimiz Ağustos ayında ABD Başkanı Joe Biden, Güney Koreli mevkidaşı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın Camp David zirvesi sırasında kararlaştırılmıştı.

Taraflar düzenli olarak “yıllık, isimli, çok alanlı” üçlü tatbikatlar yapma konusunda mutabık kalmışlardı.

Askeri tatbikata ABD Donanması’nın nükleer güçle çalışan USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, Güney’in ROKS Seoae Ryu Seong-ryong destroyeri ve Japonya’nın JS Ise helikopter destroyeri katılıyor.

ABD savaş gemisi 22 Haziran’da Güney Kore’ye ulaştı ve USS Carl Vinson’un Kasım ayındaki ziyaretinden bu yana yedi ay sonra Güney Kore’ye ilk kez bir ABD uçak gemisi gelmiş oldu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close