ABD, İtalya ve Polonya, NATO'nun doğu bölgelerinde "hava kalkanı tatbikatı" gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, İtalya ve Polonya, NATO’nun doğu bölgelerinde “hava kalkanı tatbikatı” gerçekleştirdi

Abone Ol 

ABD, İtalya ve Polonya, NATO’nun doğu bölgelerindeki NATO Hava Kalkanı misyonunu desteklemek için tatbikatlar gerçekleştirdi,

NATO kaynakları tarafından verilen bilgilerde tatbikatın;  “Kapsamlı tatbikat,  evrensel teknik ve prosedürlere dayalı olarak planlama ve uçuş becerilerini geliştirmek için” yapıldığı açıklandı.

Tatbikata; ABD F-22 Raptor savaş uçakları, İtalyan Eurofighter Typhoons savaş uçakları ve Polonya’ya ait F-16 Fighting Falcons ve MiG-29 çok amaçlı savaş uçakları katıldı. 

Görev sırasında, savaş uçaklarının olası bir hava tehdidini simüle edildiği belirtildi. 

NATO’nun Doğu Kanadında Caydırıcılık ve Savunma

Ağustos ayında,  ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 savaş uçağı, hava devriyeleri ve eğitim etkinliklerine yardımcı olmak için Łask’taki Polonya F-16 ana üssüne konuşlandırılmıştı.

Polonya Hava Kuvvetleri Komutanlığı Brig, “F-22’nin Polonya’da konuşlandırılması, NATO’nun bölgede güvenlik ve istikrarı destekleyen hazır olma kararlılığının açık bir ifadesidir” açıklamasında bulunmuştu.

Bu arada, İtalyan Eurofighter’lar şu anda Malbork bölgesindeki Polonyalı MiG-29 avcı uçakları ve diğer uçaklarla birlikte caydırıcılık sağlamak için çalışıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close