ABD, İsrail'in hava savunma cephaneliğini iki katına çıkarmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, İsrail’in hava savunma cephaneliğini iki katına çıkarmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Bloomberg’in ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre İsrail, ABD’den gelecek 14.3 milyar dolarlık yardım paketi sayesinde ‘Demir Kubbe’ füze savunma sistemi cephaneliğini iki katına çıkaracak.

İsrail’in savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için ABD tarafından ayrılan mali yardım, ilave 100 Demir Kubbe füze rampası ve en az 14.000 önleme füzesinin üretimini kapsıyor.

CSIS askeri analistlerinden Wes Rumbaugh, Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede; ABD yardımının İsrail’in her birinde üç ila dört fırlatıcı bulunduğu varsayımıyla yaklaşık 25 Demir Kubbe bataryası daha konuşlandırması anlamına geleceğini belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi kısa bir süre önce Cumhuriyetçi milletvekillerinin İsrail’e Ukrayna’ya destek hariç 14.3 milyar dolar yardım yapılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etmişti.

İlave sistemlerin konuşlandırılmasının Demir Kubbe’nin İsrailli üreticisi Rafael ve füzelerin parçalarını tedarik eden Raytheon ve Pratt & Whitney’in sahibi Amerikan RTX şirketi tarafından yapılması bekleniyor.

Bloomberg, Mart 2014’te ABD ve İsrail’in ortak üretim için bir anlaşma imzalayarak bu bileşenlerin ABD’de üretilmesine izin verdiğinin altını çizdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close