"ABD, İran'ın Yemen'e gönderdiği mühimmata el koyup Ukrayna'ya verdi" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

“ABD, İran’ın Yemen’e gönderdiği mühimmata el koyup Ukrayna’ya verdi”

Abone Ol 

Washington, Moskova’nın Şubat 2022’de geniş çaplı bir işgal operasyonunu başlatmasından bu yana Ukrayna’ya 43 milyar dolardan fazla askeri yardımda bulundu.

Amerikan ordu kaynakları tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre ABD, İran tarafından Yemen’deki Husilere gönderilirken ele geçirilen hafif silah ve mühimmatları Ukrayna’ya verdi.

Bu hamle, Washington’un Kiev’i silahlandırmaya devam etmesinin Cumhuriyetçi muhalifler nedeniyle sorgulandığı bir dönemde Ukrayna’ya daha fazla askeri desteğin sağlanmasının habercisi de olabilir.

1.1 milyon adet mermi gönderildi

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) Pazartesi günü yapılan açıklamada “ABD yönetimi Ukrayna silahlı kuvvetlerine yaklaşık 1.1 milyon adet 7.62mm mermi gönderdi” denildi.

CENTCOM, İran Devrim Muhafızları ve destekledikleri Yemenli Husilere atıfta bulunarak, mühimmatın Aralık 2022’de ABD deniz kuvvetleri tarafından “İran’dan Yemen’deki Husilere transfer edilirken” ele geçirildiğini söyledi.

Pentagon Salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin Ukrayna’nın askeri ihtiyaçlarını halihazırda onaylanmış olan yardımlarla “biraz daha uzun bir süre” karşılamaya devam edebileceğini, ancak yardımın daha uzun vadede devam etmesi için kongrenin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçilerin Ukrayna’ya yardıma karşı çıkması, vekillerin ABD hükümetinin kapanmasını önlemek için hafta sonu kabul edilen bir yasa tasarısından yeni yardım fonunu çıkarmasına neden oldu ve daha önce onaylanan desteğin tam olarak ne kadar süreceği belirsiz.

Ek fonun onaylanması ise ABD tarihinde ilk defa yaşanan Temsilciler Meclisi başkanının görevden alınmasıyla daha belirsiz bir hale geldi.

ABD, Rusya’nın 20 ay önce başlattığı işgalin ardından Kiev’i desteklemek için hızla bir şekilde koalisyon oluşturarak birçok ülkeden gelen yardımı koordine etmiş ve Ukrayna’ya uluslararası destek çabalarına öncülük etmişti.

Washington, Moskova’nın Şubat 2022’de geniş çaplı bir işgal operasyonunu başlatmasından bu yana Ukrayna’ya 43 milyar dolardan fazla askeri yardımda bulundu.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close