ABD ilk kez İsrail'e mühimmat sevkiyatını erteledi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

ABD ilk kez İsrail’e mühimmat sevkiyatını erteledi

Abone Ol 

Axios’un haberine göre ABD geçen hafta İsrail’e ABD yapımı mühimmat sevkiyatını durdurdu.

Axios’un ismi açıklanmayan iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberine göre mühimmat sevkiyatının durdurulması kararı İsrailli hükümet yetkililerini endişelendirdi zira 7 Ekim’den bu yana ABD ilk kez bir silah sevkiyatının İsrail’e ulaşmasını engelledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü, münferit vakalar hakkında yorum yapmadıklarını söyleyerek haberi doğrulamayı reddetti.

Ancak sözcü, ABD’nin “7 Ekim saldırılarından bu yana İsrail’e milyarlarca dolar güvenlik yardımı yaptığını, İsrail’e acil yardım için şimdiye kadarki en büyük ek ödeneği çıkardığını, İsrail’i İran saldırılarına karşı savunmak için benzeri görülmemiş bir koalisyona öncülük ettiğini ve İsrail’in karşı karşıya olduğu tehditlere karşı kendini savunabilmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğini” belirtti.

Ynet’e konuşan İsrailli bir yetkili Axios’un haberini küçümseyerek “Şu anda bile ABD’den İsrail’e bir dizi savunma sevkiyatı yapılmaya devam ediyor” dedi.

Yetkili, “Bir sevkiyatın ya da diğerinin gecikmesi mümkün, ancak akış devam ediyor ve bunu durdurmaya yönelik bir politika kararından haberdar değiliz” diye ekledi.

Kaynak: Mepanews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close