ABD, hipersonik silahları izlemek için uydu sistemi geliştirmeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, hipersonik silahları izlemek için uydu sistemi geliştirmeyi planlıyor

Abone Ol 

Pentagon, hipersonik füze tehditlerini daha etkin bir şekilde izlemek ve gelişmiş uydulara sahip olmak için, 1,3 milyar dolar harcamayı planladığını ve 2025 yılına kadar yeni sistemleri hayata geçirecek olan iki sözleşme imzaladığını duyurdu.

Pentagon Uzay Geliştirme Ajansı direktörü Derek Tournear, ABD’nin Rusya ve Çin’den gelen artan tehditlere karşı koyma yeteneğini büyük ölçüde genişletmek ve geliştirmek için 28 uyduyu içerecek anlaşmalar yaptığını açıkladı.

Tournear, Pentagon muhabirlerine verdiği demeçte, “Rusya ve Çin, hipersonik füzeler geliştiriyor ve test ediyor. Bu uydular, bu hipersonik manevra araçlarını tespit edip izleyebilmemiz ve çarpma noktalarını tahmin edebilmemiz için özel olarak tasarlandı.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamaya göre bu yeni uydular, ABD’nin herhangi bir fırlatmayı tespit etmesini, rota değiştirirken hipersonik füzeyi takip etmesini ve nereye gittiğini hesaplamasını sağlayacak.

Sözleşmeler, L3Harris Technologies ve Northrop Grumman Strategic Space Systems tarafından yönetilen ekiplerle imzalandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close