ABD, Hindistan ile insansız hava araçları geliştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Hindistan ile insansız hava araçları geliştirecek

Abone Ol 

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi yaptığı açıklamada, Washington’un Çin’e karşı koymanın bir yolu olarak Hindistan ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalıştığını ve bu minvalde ABD ve Hindistan’ın insansız hava araçlarını birlikte geliştireceklerini açıkladı.

ABD ve Hindistan’ın insansız hava araçlarını birlikte geliştireceklerini açıklayan Pentagon yetkilisi, Hindistan’ın bu uçakları inşa edip bölgesindeki diğer ülkelere ihraç edeceğini belirtti.

Delhi, ağırlıklı olarak Rus yapımı olan silahlarını çeşitlendirmek ve aynı zamanda kendi savunma sanayisini geliştirmek istiyor.

Hint-Pasifik güvenlik işlerinden sorumlu savunma bakan yardımcısı Eli Ratner, bir grup gazeteci ve savunma uzmanına verdiği demeçte, “Hindistan’ı her iki cephede de desteklemek istiyoruz ve bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Ratner, “Hindistan’ın kendi savunma modernizasyon hedeflerini desteklerek, ortak üretim ve ortak geliştirme yetenekleri konusunda Hindistan ile yakın bir şekilde çalışacağız.” açıklamasında bulundu. 

2016 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Hindistan’ı “büyük bir savunma ortağı” olarak belirledi ve o zamandan beri iki ülke, birinci sınıf silahların transferini kolaylaştıran ve askeri işbirliğini derinleştiren çeşitli anlaşmalar imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close