ABD Hava Kuvvetleri, Raytheon tarafından geliştirilen H4 lazer silahını test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri, Raytheon tarafından geliştirilen H4 lazer silahını test etti

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri ve savunma sanayi kuruluşu Raytheon, New Mexico’daki White Sands Missile Range’de gerçekleşen canlı atış tatbikatları sırasında, ilk kez paletli yüksek enerjili H4 lazer silahını denedi.

ABD Hava Kuvvetleri “H4” olarak adlandırılan ve  ABD için özel bir konfigürasyonda geliştirilen ilk 10 kilovatlık lazer silahını başarılı bir şekilde denediğini açıkladı.

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre H4, ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Raytheon’un, ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim ettiği dördüncü operasyonel lazer silah sistemi oldu.

Savunma sanayi kuruluşu Raytheon; yeni lazer silahının askeri varlıkları ve personeli kısa menzilli hava tehditlerine karşı koruma sağlamak amacı için tasarladığını belirtirken, ayrıca silahın bir kamyonet kasasına sığacak şekilde kompakt olarak tasarlandığını açıkladı. 

Sistem, yüksek enerjili bir lazer silah modülü, dahili elektrik gücü ve zorlu savaş koşulları için uzun menzilli bir elektro-optik/kızılötesi sensör ışını yönlendiricisinden oluşuyor. H4, bir dizüstü bilgisayar ve video oyunu tarzı bir konsol aracılığıyla çalıştırılıyor. 

H4 Lazer silah sisteminin ayrıca, kısa menzilli tehdit senaryolarında drone hedeflerini bulma, izleme ve engelleme yeteneklerinin de başarılı bir şekilde test edildiği açıklandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close