ABD Hava Kuvvetleri, ilk EC-37B elektronik saldırı uçağını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri, ilk EC-37B elektronik saldırı uçağını teslim aldı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticileri BAE Systems ve L3Harris Technologies, 10 adet üretilecek olan EC-37B Compass Call uçağının ilkini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne (USAF) teslim ettiğini açıkladı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; program kapsamında L3Harris, BAE Systems’in C-130 Hercules uçak gövdesine dayanan yeni bir konsept üretti. Bu da platforma daha yüksek hız, dayanıklılık ve irtifa imkanı sağladı.

EC-37B Compass Call, düşman iletişimini, radarlarını ve navigasyon sistemlerini bozmak ve düşman hava savunmasını bastırmak üzere tasarlanmış yeni bir elektronik saldırı uçağıdır.

BAE Systems Karşı Tedbir ve Elektromanyetik Saldırı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dave Harrold yaptığı açıklamada; “İlk EC-37B Compass Call’un teslimatı, ABD’nin elektromanyetik saldırı yetenekleri için önemli bir kilometre taşıdır. ABD’yi savunma ve caydırıcılık konusunda öncü tutmak için bu kritik EH kabiliyetini sunmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close