ABD Donanması, yeni su altı dronlarını teslim almaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması, yeni su altı dronlarını teslim almaya hazırlanıyor

Abone Ol 

ABD merkezli savunma kuruluşu HII Mission Technologies, ABD Donanması’na  küçük su altı dronları teslim etmek için 347 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu. 

HII Mission Technologies tarafında verilen bilgilere göre şirket, ilk aşamada ABD ordusuna 9 adet su altı dronu teslim edecek. Şirket ayrıca, anlaşma kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde 200 tane daha teslimat seçeneğinin bulunduğunu da belirtti.

Mission Technologies İnsansız Sistemler Başkanı Duane Fotheringham , “Donanmanın denizaltı misyonu için gerekli olan ve savaşta kendisini kanıtlamış bir teknolojiyi ABD ordusuna sunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

REMUS 300

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; ABD Donanması’nın yeni Lionfish su altı dronları, esnek yük konfigürasyonları ve gelecekteki kullanıcı gereksinimlerine yönelik açık mimari tasarımıyla inşa edilmiş iki operatörlü bir platform olan HII’nin tescilli REMUS 300’ünü temel alacak.

REMUS 300, 305 metreye (1000 feet) kadar derinliğe ulaşabilir ve 5 deniz mili (saatte 9,2 kilometre) kadar maksimum hıza ulaşabilir.

Üç kanatlı bir pervaneye sahip olan sistem, akustik iletişime, WiFi ağına, LED ve kızılötesi ışıklara ve küresel konumlandırma ünitesine sahiptir.

REMUS 300, istihbarat, gözetim ve keşif, mayın karşı önlemleri, arama ve kurtarma faaliyetleri için kullanılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close