ABD Donanması, 2026 yılında gemilerinde mikrodalga silah sistemlerini test edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması, 2026 yılında gemilerinde mikrodalga silah sistemlerini test edecek

Abone Ol 

ABD Donanması 2026 yılında donanma gemilerine, yüksek güçlü mikrodalga tabanlı bir karşı hava savunma sistemi monte etmeyi planlıyor.

USNI News tarafından verilen bilgilere göre ABD Ordusu ve ABD Hava Kuvvetleri, lazer gibi diğer yönlendirilmiş enerji projelerine ek olarak kendi HPM projeleri üzerinde zaten çalışıyor ve ilk denemelerin 2026 yılında yapılması planlanıyor.

USNI News, ABD Donanması’nın 2025 Mali Yılı bütçe belgelerine dayanarak mikrodalga tabanlı bir karşı hava savunma sistemi METEOR’un donanmanın insansız hava araçları ve gemi savar füzeleri gibi hedeflere karşı koyacak ilk yüksek güçlü mikrodalga projesi olacağını yazdı.

Lazerlere Göre Avantajları

Yüksek güçlü bir ışınla bir hedefi eriten, yakan veya buharlaştıran lazer silahlarının aksine, mikrodalga sistemi, bir hedefin elektronik aksamını bozmaktan daha büyük etkilere kadar bir dizi etki üretebiliyor.

Mikrodalga sistemlerinin ayrıca, daha geniş ışın demeti göndererek, drone sürüleri gibi birden fazla hedefe karşı koyma konusunda lazer sistemlere göre daha avantajlı olduğu da bildiriliyor.

ABD Donanması’nın 2025 Mali Yılı bütçe raporunda;

“METEOR sisteminin amacı, operasyonel tehditleri yenmek, izlemek, angaje olmak ve değerlendirmek için donanma platformlarını taktiksel olarak daha verimli hale getirmektir. Sistemler donanma savunmasını yeni tehditlere karşı daha güvenilir hale getirmek üzere planlanmıştır.” ifadeleri kulalnıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close