ABD Dışişleri Bakanlığı Hırvatistan'a 500 milyon dolarlık helikopter satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Hırvatistan’a 500 milyon dolarlık helikopter satışını onayladı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan’ın 500 milyon dolar değerinde UH-60 M Black Hawk helikopteri talebine onay verdiğini açıkladı.

Pentagon’un en üst düzey silah komisyoncusu olan Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Hırvatistan Hükümeti’nin sekiz adet UH-60M Black Hawk helikopteri ile ilgili ekipman ve hizmetlerin satın alınmasını resmen talep ettiğini ve bu talebin onaylandığını belirtti.

ABD savunma bakanlığı ise; “Önaylanan bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik kalkınmanın desteklenmesinde önemli bir rol oynayan bir NATO Müttefikinin güvenliğini arttırarak ABD’nin dış politikası ve ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumludur.” açıklamasında bulundu.

The Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; Lockheed Martin/Sikorsky bu tedarikin ana yüklenicisi olacak.

Hırvatistan halihazırda dört adet UH-60 helikopteri kullanmakta olup, ilk ikisini 2018 yılında ABD’den satın almış, diğer ikisi ise 2021 yılında bedelsiz olarak teslim almıştı.

Geçtiğimiz otuz yıl boyunca Hırvatistan Savunma Bakanlığı, Rus yapımı Mi-8/17 helikopterlerini kullanıyordu. Ancak ülke, özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından, askeri kabiliyetlerini güçlendirmek için daha gelişmiş UH-60M helikopterlerine geçiş yapıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close